YEŞİL ENERJİ

Yeşil enerji (yenilenebilir enerji) ne demek?

Doğal süreçlerden faydalanarak üretilen enerjidir. Öne çıkan en önemli özelliği enerjinin kullanımından daha hızlı bir şekilde kendini yenilemesidir. Fosil yakıtlarının doğayı tehdit etmesi ve sınırlı olması, doğayı koruyan ve sürdürülebilir olan yenilenebilir enerjinin kaynaklarının önemini her geçen gün artırmaktadır. Bazıları oldukça yüksek oranda enerji imkanı sağlarken bazıları yeterli değildir. Başlıca yenilenebilir enerji kaynağı türleri;

  • Güneş
  • Rüzgar
  • Hidro (hidroelektrik)
  • Jeotermal enerjidir.

Yeşil enerjiyi nasıl ayırt edebilirim?

Yenilenebilir enerji kaynaklardan üretilen enerji ve fosil yakıtlar kullanılarak üretilen enerji aynı hatlarda birikmektedir. Dolayısıyla kullandığımız ve bize elektrik hatları aracılığıyla gelen elektriğin yenilenebilir enerji olduğundan emin olamayız. Ancak yeşil enerji sertifikaları, enerjinin yenilenebilir enerji kaynakları aracılığıyla üretildiğinin kanıtıdır.

Satın aldığım yeşil enerjiyi doğrudan kullanabilir miyim?

Yeşil enerji sertifikalarının temel mantığı, kullandığınız kadar enerjinin doğaya saldığı emisyon miktarının hesaplanarak bu miktar kadar yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesidir. Sertifika sahibi olduğunuzda sizin adınıza yenilenebilir enerji üretilir. Sertifikalar; yenilebilir enerji üretiminin teşvik edildiğini ve desteklendiğini gösteren bir belgedir.